SOSYAL MEDYA

Derinlemesine Yüz Temizliği

Derinlemesine yüz temizliği genellikle güzellik merkezlerinde yapılan bir uygulamadır. Bu uygulama peeling (ölü hücrelerin ortadan kaldırılması) ve gözeneklerin mümkün olduğu ölçüde açılmasını sağlamak amacıyla cildin buhar banyosuna tabi tutularak ısıtılmasını içerir. Bunun ardından el ile ya da bir alet kullanarak benekleri ve siyah noktaları ortadan kaldırır ve sonra da cildi yatıştırma ve gözeneklerin sıkıştırılması işlemleri için yüz maskesi uygularız. Cilt tipine bağlı olarak yüzün ayda bir ya da iki ayda bir temizlik ve arındırma işleminden geçirilmesi gerekir. Yağlı bir cilt söz konusu ise her ay derinlemesine bir temizlikten geçirilmesi gerekir. Cilt kuru ve daha olgun ise iki ayda bir temizlemek yeterli olur.

Cilt peelingi işleminin alt deri tabakasını enfeksiyonlardan koruyan asit tabakasını temsil eden pH değeri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olması ihtimali her zaman mevcut olduğu için bu işlemin cilt kusurlarına neden olabileceğini açıklamak gereklidir. Cildin derinlemesine 

arındırılması işlemi daha acı verici bir yöntem olan klasik yöntem ile (yani el ile) yapılabileceği gibi acısız bir yöntem olan ve daha büyük bir cilt yüzeyini kapsayıp kızarıklık bırakmayan aletli yöntem (süpersonik) yoluyla da yapılabilir. Derinlemesine temizleme uygulaması normal cilt fonksiyonlarının devam etmesini sağlar ve böylece cildi taze ve ışıltılı bir hale gelir, daha gergin olur ve krem, maske ya da serumun cilt tarafından emilmesi daha yüksek bir düzeyde gerçekleşir.

Cilt düzenli arındırma ve bakım sayesinde taze ve genç kalır, kırışıklıklar gözle görülür bir şekilde azalır ve bunun yanında kasları gevşetir.

İyi temizlenmiş bir yüz üzerine makyaj yapmak daha iyi ve çok daha kolaydır ve bu durumda evde cildi beslemek ve nemlendirmek daha kolaydır. Yüzünüzü kendiniz temizlemek istiyor iseniz öğütülmüş keten tohumu (makrobiyotik) ve papatya, nane, koyunkıran otu, biraz bal ve ılık suyun bileşiminden oluşan kendi temizlik malzemenizi hazırlayarak uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu maddelerden oluşan jelatin buğulaması yüzünüzün üzerine konulmalı ve havlu ile yüzünüzü ısıtmalıdır (süresi 15 dakikadır).

Bu işlem tamamlandıktan sonra yüzünüzü yıkayın ve parmak uçlarınızın üzerine mendiller koyarak siyah noktaları iyice sıkın. Keten tohumu, üst deri üzerinde besleyici bir etkiye sahiptir ve cildin daha kolay bir şekilde temizlenmesini sağlar. Cildin arındırılmasından önce peeling işlemi cilt tipine bağlı olarak küçük yada büyük granüller ile yapılabilir. – yani yağlı ciltler için küçük kuru ciltler için büyük granüller. Yağlı bir cilt söz konusu ise peeling işlemi daha uzun olmalıdır. Buna karşılık kuru bir cilt söz konusu ise peeling işlemi hafif, yumuşak ve kısa olmalıdır. Ancak bizim ev tipi kullanım için “Multiactiv Contour” cilt peeling ürünümüz krem kıvamında, yumuşak ve nötr olması nedeniyle bütün cilt tipleri üzerine uygulanabilir ve dolayısıyla cilt üzerinde herhangi bir hasara neden olmaz. Bunun yanında her kozmetik ürün grubu kural olarak kendi peeling ürününe sahiptir.

Sık sık peeling işlemi yapıyorsanız bazen mısır irmiği, bal ve ılık sudan oluşan doğal peeling yapmanız iyi olur. Duş almadan önce maske uygulayın. On beş dakika sonra dairesel hareketler yaparak maskeyi çıkarın ve yüzünüzü yıkayın.

Üst deri hücrelerinin yenilenmesi bazen 3-4 hafta devam eder. Dolayısıyla çok sık peeling işlemi yapmamaya dikkat etmelisiniz.